започне в неделя на пистата „Албърт парк“ в Австралия, заобиколена от познатите въпроси. Люис Хамилтън или Себастиан Фетел? „Мерцедес“ или „Ферари“? Кой ще бъде световен шампион за пети път?
За пръв път в историята двама четирикратни световни шампиони ще застанат един срещу друг в спор за титлата.
След като 2017 г. беше преходна не само за новите правила, но и за новите собственици на спорта от „Либърти медиа“, сега обещанията са феновете по света да видят много по-голямо зрелище, по-интересни състезания и много нововъведения.
Денят се познава по сутринта, казват старите хора. В света на Формула 1 сутринта – това са предсезонните тестове. Тази година обаче изпитанията в Барселона се проведоха при тежки условия, почти постоянни валежи и не разкриха напълно възможностите на част от отборите.
В отличник на пистата „Каталуня“ се превърна Фетел, който постави нов неофициален рекорд на трасето. Пилотът на „Ферари“ не само че подобри досегашното постижение, но свали секунда от него с 1:17.182 мин. Това се случи с най-новите смеси на „Пирели“ хиперсофт, които ще бъдат най-меките гуми, използвани някога във Формула 1.
От „Ферари“ обаче не бързаха да изпадат в еуфория най-вече защото не видяха пряко сравнение на своето квалификационно темпо с това на „Мерцедес“. Все пак от отбора могат да са обнадеждени, тъй като в серия от къси стинтове болидът на Фетел изглеждаше впечатляващо, като той направи няколко обиколки в рамките на около десета по-слаби от рекордния му опит.
„Ферари“ беше и единственият от топ отборите, който работи много върху новите гуми. Това се видя и във второто място на Кими Райконен в таблицата с най-добрите времена на „Каталуня“.
За втора поредна година обаче „Мерцедес“ показа отлична издръжливост и завъртя над 1000 обиколки в тестовете. Световните шампиони единствени преминаха тази граница, а в километри дистанцията им беше близо 5000.
В последните години обаче се наблюдава зависимост, че много рядко отборът, който записва най-добрите резултати и е най-бърз в тестовете, триумфира и с титлата. „Мерцедес“ работи по-консервативно в изпитанията напоследък, а след това впечатляващо развива болида си в течение на годината.
В тестовете не се видя много и от „Макларън“, който дори беше с доста различна версия на болида MCL33 от това, което ще има на разположение след няколко дни на „Албърт парк“. Тимът от Уокинг направи най-голяма стъпка напред спрямо темпото си от миналия сезон, сравнено с всички останали. Фернандо Алонсо даде трети резултат с гумите хиперсофт, само на половин секунда зад Фетел и Райконен.
От „Форс Индия“ също „скриха“ доста от темпото си, след като през миналата година впечатлиха, нареждайки се зад първите три тима.
По отношение на скоростта очаквано „Мерцедес“ постигна топ резултат с 334.3 км/ч, но „Ред бул“ не остана много назад с 331. Проблемът на „биковете“ остава надеждността на френските мотори, които миналата година се оказаха препъникамък в битката за титлата.
Промените в правилата
Сезон 2018 във Формула 1 не носи драстични промени в правилата за разлика от предходната година, когато имаше революционни изменения. В технически аспект болидите вече няма да разполагат с модерните от 2017 г. „акулски перки“ и разположените върху тях Т-образни крила. Системите за окачването, които биха могли да променят представянето на аеродинамиката, също са забранени от новия сезон.
В задната част на болидите ги няма и т.нар. маймунски седалки върху изпускателни тръби, но най-голямата промяна в техническите правила за 2018 г. е използването на ореола (halo). Системата за сигурност вече е задължителна и ще защитава пилотите от директен удар в каската. Въвеждането на halo увеличи и тежестта на болидите на 734 килограма.
Дизайнът на ореола е един и същ, но отборите могат да използват свободно аеродинамични елементи върху него. От „Ферари“ заложиха на малки крила, докато от „Мерцедес“ не, поне в тестовете.
По отношение на спортните правила пилотите вече ще имат максимум три, а не както досега четири двигателя за целия сезон. За предстоящите 21 старта е необходимо всеки агрегат да издържи седем различни състезания, а това беше най-голямото изпитание за инженерите.
Намален е и броят на отделните елементи по задвижващата система. Батериите на разположение за цял сезон ще са само две, моторгенераторите на кинетичната енергия (MGU-K) също два, а моторгенераторите на изгорелите газове (MGU-H) и турбокомпресорите – по три.
Изменение има и на наказанията, които се трупат за смяна на елементи по задвижващата система. От 2018 г. пилот, който е наказан с 15 места или повече, автоматично ще стартира от дъното на колоната.
Промяната в гумите ще бъде само в увеличения брой на отделните смеси. От пет за сух асфалт те вече са седем – хиперсофт, ултрасофт, суперсофт, софт, медиум, хард и суперхард. За мокро време гумите остават два типа – интермедиа и напълно мокри.
От „Пирели“ обещаха, че новите гуми ще предложат много по-голяма битка на пистата и ще бъдат с една идея по-меки от всички, които бяха използвани през 2017 г. През миналия сезон имаше оплаквания от отборите заради прекалено голямата издръжливост на смесите и че не можеха да се използват различни стратегии.
Фаворитите на пистата
Всички експерти и фенове очакват и през 2018 г. голямата битка да се води между Люис Хамилтън и Себастиан Фетел. Двамата направиха много красиви дуели преди година, от които победител излезе Хамилтън. Британецът се възползва по най-добрия начин от силния болид на „Мерцедес“, но и успя да покаже по-голяма психологическа устойчивост в решителните моменти.
Феноменалната серия на Хамилтън след лятната пауза също му помогна да превъзмогне разочарованията от 2016 г. и да спечели убедително титлата.
Както предполага битката между двама големи шампиони, борбата между асовете на „Мерцедес“ и „Ферари“ беше ожесточена преди година. Тя премина от остри реплики до буквално блъскане на пистата, но завърши джентълменски, както повелява Формула 1.
„Каквото беше преди година е забравено, защото започваме от начало – нови болиди, нов сезон, нова битка“, каза Хамилтън при пристигането си в Мелбърн. Британецът заяви, че единствената му мисъл е пета световна титла.
„Мисля, че през този сезон ще трябва да вдигнем сериозно темпото, за да се преборим с останалите. Продължавам да вярвам, че „Мерцедес“ е най-добрият отбор, но трябва да го докажем“, добави шампионът.
Неговият съперник Фетел се опита да свали напрежението преди първото състезание. „Битката с Люис не е нищо по-специално от битката, която съм имал с другите пилоти. Той е много добър, но не го разглеждам различно“, каза германецът.
Очакванията върху германеца не са малки. „Ферари“ няма титла от 2007 г., а Фетел от 2013 г., когато караше за „Ред бул“. Той също има какво да доказва.
Верстапен, Рикардо или Алонсо
„Дайте ми най-бързата кола и ще стана световен шампион“, заяви Макс Верстапен в навечерието на новия сезон. Холандецът ясно показа, че има нужната скорост, а също и характер да се бори, след като измъкна две победи през миналия сезон.
Основният въпрос в „Ред бул“ обаче е дали най-накрая „биковете“ ще успеят да извадят конкурентен болид, за да се борят с „Мерцедес“ и „Ферари“. Преди година проблемите съпътстваха техните пилоти, които отпаднаха общо 13 пъти.
В „Ред бул“ също трябва да бъде решен и проблемът с йерархията, защото там водещ пилот няма. Докато в „Мерцедес“ и „Ферари“ ситуацията е ясна, „биковете“ разчитат на здравословна битка между Верстапен и Даниел Рикардо, макар и 20-годишният холандец да се радва на малко по-голяма популярност.
Рикардо показа в края на миналия сезон, че не е много доволен от ситуацията, след като съотборникът му подписа нов дългосрочен договор. Дали „биковете“ показаха негласно кой ще бъде техният лидер или принуждават Рикардо да направи силна година и да си заслужи нов договор, предстои да се види.
Фернандо Алонсо също очаква с нетърпение новия сезон. Годината ще бъде сред най-важните за него, защото двукратният световен шампион година след година гледа как други печелят титлите и се радват на успехи, а той трупа провали и отпадания. Проблемите с „Макларън“ принудиха испанеца да търси утеха другаде, като преди година се опита в „Индианаполис 500“, а сега ще кара в „Льо Ман“, преследвайки „Тройната корона“ на мотоспорта.
При Алонсо въпрос с мотивацията никога не е стоял, като испанецът е показал много пъти устрема си към върха. „Аз съм готов да се боря за титлата и искам да получа още един шанс. Знам какво мога, знам как да побеждавам, не съм го забравил. Мисля, че тази година ще бъдем по-напред в класирането, и вярвам, че ще покажем напредък“, каза испанецът.
Календар за сезон 2018 във Формула 1
Дата Гран при Писта
25 март Австралия Мелбърн
8 април Бахрейн Сахир
15 април Китай Шанхай
29 април Азербайджан Баку
13 май Испания Каталуня
27 май Монако Монако
10 юни Канада Монреал
24 юни Франция Пол Рикар
1 юли Австрия Ред бул ринг
8 юли Великобритания Силвърстоун
22 юли Германия Хокенхайм
29 юли Унгария Хунгароринг
26 август Белгия Спа Франкошам
2 септември Италия Монца
16 септември Сингапур Сингапур
30 септември Русия Сочи
7 октомври Япония Сузука
21 октомври САЩ Остин
28 октомври Мексико Ерманос Родригес
11 ноември Бразилия Интерлагос
25 ноември Абу Даби Яс Марина
https://www.dnevnik.bg